اگر شما از جمله دانش پژوهانی هستید که به انجام پروژه هایی با موضوع آثار تاریخی، آثار هنری، هنر طراحی و گرافیک علاقمندید، اگر برای پژوهشتان پروژه هایی نظیر هنر، طراحی و گرافیک را انتخاب نموده اید، اگر از تماشای آثار برجسته گرافیک ایران لذت می برید و علاقمندید تا با آثار برجسته گرافیک دنیا آشنا شوید،حتماً سری به موزه گرافیک ایران که به تازگی افتتاح گردیده، بزنید.
 
در شمالی ترین بخش پارک پلیس در باغ اناری تهرانپارس به ساختمان قدیمی و زیبایی برمی خوریم که متعلق به دوره قاجاریه است. موزه گرافیک ایران ۲۸ دی ماه 1393با حضور تعدادی از هنرمندان و نمایش ۶۰ اثر گرافیکی از گرافیست های مطرح ایران در این مکان افتتاح شد.

بنا بر شواهد و مستندات تاریخی، عمارت مجید آباد یا ارباب هرمز، بنایی بوده که در قریه ‌ای به همین نام قرار داشته است. اولین بار در منابع تاریخی مربوط به دوره قاجار با نام مجید آباد برمی‌خوریم؛ با این حال احتمال اینکه احداث این قریه به پیش از دوره ناصری بازگردد زیاد است. دکتر منوچهر ستوده درباره قریه مجید آباد این گونه عنوان می‌کند:  مجیدآباد از شمال به قوچک و از جنوب به جاده تهران به دماوند و از غرب به اراضی تهرانپارس و قاسم آباد نو از شرق به جاده تهران به لواسان محدود می شود. دو رشته قنات بزرگ و آب فراوان دارد. یک باغ بزرگ اناری دارد. مالک مجید آباد، هرمزخان زرتشتی است.

 

از آن زمان به بعد به دلیل تغییر مداوم سکنه و حتی متروک ماندن بنا، برخی تخریب ها، آسیب ها و دخل و تصرفات در بنا صورت گرفته است. به همین دلیل ظاهر بنا دستخوش تغییر گردید به ویژه بخش داخلی ساختمان که از عمارتی مجلل به ساختمانی عادی تبدیل شده است. اما در سال های اخیر با همت انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران و همکاری سازمان زیباسازی شهر تهران این بنا مرمت گردیده و هم اکنون به عنوان موزه گرافیک ایران در اختیار عموم هنردوستان قرار گرفته است.

در بدو ورود به محوطه باز موزه، با حوض بزرگی که در جلوی عمارت قرار دارد و به زیبایی آن افزوده است، روبرو می شوید. سپس پله های عمارت را بالا رفته تا به طبقه اول موزه می رسید. طبقه اول شامل یک سالن نمایش آثار هنری می باشد و سایر اتاق ها به بخش اداری، کتابخانه، کلاس های آموزشی، موزه داری و مرمت، فروشگاه کتاب و صنایع دستی اختصاص دارد.

طبقه دوم شامل 8 سالن است که به فضای نمایشگاهی و موزه اختصاص داده اشده است. آثار هنری در این سالن ها به صورت قاب شده، بخشی روی دیوار و بخشی روی پانل های مخصوص بدون هیچ گونه آسیب و صدمه به بنای ساختمان و بر اساس مختصات بنا نصب شده است. در این 8 سالن آثاری از هنرمندان پیشکسوت طراح گرافیک ایران از جمله محمود جوادی پور، مرتضی ممیز، قباد شیوا، فرشید مثقالی، ابراهیم حقیقی و ... به چشم می خورد.

 

این موزه همه روزه بجز روزهای دوشنبه پذیرای علاقمندان و هنردوستان می باشد.
آدرس موزه: تهران، فلکه چهارم تهرانپارس، ضلع شمالی پارک پلیس، باغ اناری، موزه گرافیک ایران

02177045110

 

 

     

 

زمین‌ لرزه‌ پدیده‌یی‌ است‌ که‌ از رها شدن‌ ناگهانی‌ انرژی‌ انباشته‌ شده‌ در پوسته‌ بالایی‌ زمین‌ ایجاد می‌شود و در واقع‌ بازتاب‌ یک‌ رویداد زمین‌شناختی‌ است‌. مطالعه‌ زمین‌ لرزه‌ها موضوع‌ شاخه‌ ویژه‌ یی‌ از علوم‌ زمین‌ محسوب‌ می‌ شود که‌ به‌ آن‌ زلزله‌ شناسی‌  می‌ گویند. در واقع‌ در زلزله‌ شناسی‌، موضوع‌ اعمال‌ نیرو بر سنگ‌ها، حرکت‌، تغییر شکل‌ آنها و بطور کلی‌ فیزیک‌ سنگ‌ مطرح  می‎‌شود. لرزش‌های‌ زمین‌ را که‌ برای‌ انسان‌ محسوس‌ اند، مهلرزه‌ «لرزه‌ های‌ بزرگ‌» و آنهایی‌ را که‌ تنها به‌ کمک‌ اسباب‌های‌ لرزه‌ نگاری‌ می‌ توان‌ ثبت‌ کرد لرزه‌ «لرزه‌های‌ کوچک‌» می‌ نامند.                                                                                

 استقرار ایران‌ در میان‌ دو فلات‌ اروپا آسیا و عربستان باعث تجربه‌ زلزله‌های‌ متعدد در طول‌ تاریخ‌ گردیده است. وقوع‌ 130 زلزله‌ شدید در نقاط‌ لرزه‌خیز کشور در قرن‌ بیستم‌، تلفات‌ انسانی‌، خسارات‌ اقتصادی‌ اجتماعی‌ و آثار طولانی‌ مدت‌ آن‌ نشانی‌ از لرزه‌خیزی‌، آسیب‌پذیری‌ شدید و بالتبع‌ خطرپذیری‌ بالای‌ کشور در برابر زلزله‌ است. با توجه به آسیب پذیری و واقعیت لرزه خیز بودن کشور، بر اساس پیشنهاد سازمان یونسکو و تصویب هیأت وزیران، مؤسسه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله در آذرماه 1368 تأسیس شد. این مؤسسه در پاییز 1378 به پژوهشگاه ارتقاء یافت و در مرداد ماه 1380 اساسنامه جدید پژوهشگاه تصویب شد.                                                         

                                                                                                                                                   

بخش‌های کنونی پژوهشگاه:            

  • مهندسی سازه
  • مهندسی ژئوتکنیک
  • مدیریت خطرپذیری وبحران
  • مرکز ملی پیش‌بینی زلزله و مرکز ملی شبکه لرزه نگاری باند پهن کشور

                                                                                   

دانش‌آموزانی که از این مرکز دیدن می‌کنند، می‌توانند از دو آزمایشگاه مهندسی سازه، ژئوتکنیکشبکه ملی لرزه‌نگاری باند پهن کشور دیدن کنند. بازدیدها به صورت تورآموزشی برنامه‌ریزی شده ودر مدت 3 ساعت انجام می‌شود.  

بازدید از این پژوهشگاه برای دانش‌آموزان کلاس‌های چهارم به بالا ی دبستان، به‌ویژه دوره‌های اول و دوم متوسطه مناسب است.در هر بازدید حداکثر نفرات  بازدید کننده 40 دانش‌آموز است و بازدید‌ها فقط در روزهای دوشنبه امکان‌پذیر است.   

 

دانش پژوهان عزیز اگر برای ادامه پژوهشتان به دنبال محلی مناسب برای بازدید پرندگان مهاجر هستید، اگر موضوع پژوهش شما در زمینه تالاب ها و یا موضوعات مرتبط با پرندگان و پرنده شناسی است، اگر پروژه های انتخابی شما از جمله پروژه های، "اکولوژی چیست؟"، "پرنده شناسی و پرنده نگری"، "تنوع زیستی" و "راز مهاجرت پرندگان" می باشد. حتماً به تالاب زیبای میقان سری بزنید و از تماشای طبیعت زیبا و پرندگان مهاجر آن منطقه نیز لذت ببرید.

 

 

تالاب میقان که در گذشته آن را به نام "نمکزار فراهان" می شناختند، با وسعت 25‌هزار هکتار در 15‌کیلومتری شمال‌ شرقی شهر اراک در استان مرکزی قرار دارد. محیط دریاچه میقان از 16 تا 24 کیلومتر متغیر است اما مساحت حوزه دریاچه فصلی آن با توجه به ورودی آب بین 100 تا 110 کیلومتر مربع است. اگر دقت بیشتری به منطقه داشته باشید مشاهده می کنید که در وسط تالاب، جزیره ای قرار گرفته است که آثار و خرابه‌هاى ساختمانى در آن دیده می شود.

تالاب میقان یکی از مهم ترین مناطق پرنده نگری استان مرکزی و از زیستگاه‌های مهم و بین‌المللی پرندگان است. شنبدن آواز پرندگان و پرواز آنها در این منطقه کویری جالب ترین بخش گردشگری در کویر و تالاب میقان است. این تالاب یکی از زیستگاه های مهم حدود 27 درصد از پرندگان کشوراست که به دلیل ازبین رفتن دیگر زیستگاه‌های پرندگان مهاجر مانند تالاب شادگان در حال حاضر اصلی ‌ترین زیستگاه پرندگان مهاجر منطقه غرب مدیترانه محسوب می‌شود. سالانه تعداد زیادی از پرندگان مهاجر و گونه‌های نادر و حمایت شده به تالاب میقان مهاجرت می کنند.

تالاب میقان بیش از 60 درصد از پرندگان استان اراک و 16 درصد از پرندگان کشور را در خود جای داده است که به علت جمعیت بالای گونه ی درنا در این تالاب نسبت به زیستگاه ‌های دیگر کشور، از اهمیت بیشتری برخوردار است و حالا جزء منطقه شکار ممنوع محسوب می شود. این منطقه از نظر اقلیمى زمستان‌هاى معتدل دارد و به جهت همین ویژگى، توقفگاه گروه‌هاى بزرگى از پرندگان مهاجر است که از نواحى سردسیر شمال به سرزمین ‌هاى گرمسیر جنوب کوچ مى‌کنند.
علاوه بر پرندگان به ویژه درنا وجود برخی حیوانات مانند گرگ، روباه، مار و وجود برخی نمونه های نادر قره داغ و آترپلیکس در لابلای شاخ و برگ های سبز جلوه‌ای دیدنی به این کویر داده است. هم چنین وجود گونه‌های منحصر به فرد گیاهی و چشم اندازهای بکر موجود در این منطقه، قابلیت آن را دارد که با رعایت استانداردهای زیست محیطی پذیرای جمع بسیاری از گردشگران، پرنده نگران و مشتاقان طبیعت باشد.

تالاب میقان مانند کاسه ای بسته است که بیش از پنج هزار متر مربع از آب های ریزشی و پایشی اراک به داخل آن می‌ریزد. این تالاب با توجه به داشتن ترکیبات نمک، آب های وارد شده را ضد عفونی می‌کند و بخشی از پاکی هوای اراک به عهده کویر میقان و تالاب آن است. همچنین خاک کویر میقان حاوی مقدار زیادی سولفات سدیم است که باعث شده این کویر عنوان بزرگ ترین ذخیره گاه معدنی این ماده در خاورمیانه را به خود اختصاص دهد.

نکته جالب آن است که تکه های سفید نمک و سولفات سدیم در خاک آن مانند ماده ای تزئینی به نظر می رسد. به همین علت هم هست که گنبدها و طبقات نمکی زیبایی در تالاب شکل می‌گیرد. این طبقات و لایه‌های نمکی تمام سطح دریاچه را می پوشاند و از فاصله دور سفید و برفی به نظر می آید.

 

برای رسیدن به تالاب میقان از شمال شهر اراک وارد کمربندی شمالی میدان امام حسن (ع) شوید سپس وارد جاده تره بار شده و بعد از عبور از پل هوایی روی کمربندی کنار گذر اراک به روستای مبارک آباد می رسید. بعد از 2 کیلومتر به ابتدای کویر و خروجی آب های تصفیه شده ایستگاه تصفیه خانه اراک و تالاب میقان می رسید. فاصله تالاب میقان از مرکز شهر 16 کیلومتر است.

 

 

 

ارائه جذاب پدیده‌های علمی وفناوری در قالبی ساده وهم‌فهم، یک جاذبه و شوق علمی  در مخاطبین ایجاد کرده و باعث ایجاد انگیزه وعلاقه‌مندی به علوم و فناوری میشود.این مراکز در کشورهای پیشرفته از سابقه‌ای صد ساله برخوردار هستند. مراکز مورد اشاره در گستره طیفی واقعند که یک طرف آن شهربازی‌ها و در طرف دیگر طیف آزمایشگاه‌ها قرار میگیرند. پارک فن‌آموز در میانه این طیف قرار گرفته و سعی دارد از مزایای هر دو طرف طیف بهره ببرد.تجهیزات نصب‌شده در این مرکز، به گونه‌ای است که پدیده­های علمی و جلوه­های فناوری را به شکلی زیبا به نمایش می گذارد و می‌تواند شوق وانگیزه آموختن را در بین دانش آموزان و عموم مردم افزایش دهد و محرك خوبي براي تحصیل دانش‌آموزان ونیز مکمل خوبی برای آموزش‌های رسمی در مدارس و فرهنگ‌سازی در جامعه باشد.                                                                                                             

در ابتدای ورود به "پارک فن‌آموز" رباتی به نام دانا به شما خوش‌آمد می‌گوید وامکانات پارک را به شما معرفی می‌کند. هنوز صحبت‌های شما با دانا تمام نشده که متوجه می‌شوید روبات دیگری در حال نواختن آهنگ منتخب یک بازدید کننده‌ی دیگر است. ناگهان صدار شلیک خفیفی می‌شنوید، وقتی نزدیک‌تر می‌شوید، درمی‌یابید که تیری در کار نیست وتفنگ اشعه لیزر را پرتاب می‌کندو....                                                                          

امکانات دیگر این پارک:                                                                 

تماشای فیلم سه بعدی    

فوتبال رباتیک

ربات پاسخ‌گو

بازی در 6ایستگاه مختلف با 6 قطعه اپتیکی و آشنایی با خواص آن‌ها  

آشنایی با 6پدیده زیبا در ارتباط با روشنایی استروبوسکوپی وامکانات بسیار زیادی که می‌توانید از آن بهره‌مند شوید

مخاطبین پارک فن‌آموز 2 گروه هستند:

  • دانش‌آموزان و دانشجویان؛
  • عموم مردم؛

گروه اول با بازدید از این مجموعه برخی از مطالبی را که در کتابهای درسی به صورت تئوری خوانده‌اند ، عملا تجربه می‌کنند و در واقع این مرکز به نوعی مکمل آموزش‌های رسمی در آموزشو پرورش و سایر مراکز آموزشی است.و گروه دوم عموم مردم هستند ، که شاید سالها از دوران تحصیلات رسمی آنها گذشته باشد و اکنون با مراجعه به این مرکز و کار با تجهیزات آن، با علوم و فناوریها در قالبی شاد و مفرح آشنا میشوند.

 

امکان بازدید این مکان در روزهای چهارشنبه به صورت یک هفته در میان است ومحدودیت تعداد دانش‌آموز وجود ندارد.                                                                                                                                    

از آنجایی که شیوه های نوین آموزش، به ویژه برای کودکان، نوجوانان و جوانان، برپایه تسهیل گری، اکتشاف و بازی محوری است در همین راستا چند سال مطالعه و مشاهده پارک های علمی موضوعی از جمله پارک ها و مراکز علمی و موزه های تخصصی در سایر کشورها به همراه چندین سال سابقه مدیریتی و اجرایی در زمینه مراکز تفریحی و مباحث آموزشی گرد هم آمده است تا «پارک علمی پروفسور بازیما» متولد شود.

شرکت توسعه بازی های نوین آفرین (تبنا) به عنوان طراح، سازنده و بهره بردار مجموعه های نوین تفریحی سرگرمی با تجارب تیم مدیریتی، فنی و تحقیقاتی خود برای اولین بار در کشور اقدام به طراحی پارک موضوعی علمی نموده است. این مجموعه با محوریت علوم تجربی و با نام تجاری "پارک علمی پرفسور بازیما" آغاز بکار کرده و با تکیه بر دانش متخصصان و دانشمندان جوان ایرانی اقدام به بومی سازی دانش ساخت و بهره برداری از مراکز تفریحی کرده است. در طول طراحی مفهومی پارک علمی پروفسور بازیما، از آخرین متدهای طراحی پارک های موضوعی و جدید ترین ابزارهای ارتباطی و تعاملی پیشرفته برای انتقال مفاهیم جذاب علمی استفاده شده است تا بازدیدکنندگان تجربه سفری ماجراجویانه از عصر سنگ تا عصر فضا را تجربه کنند

.

ما به جرأت مدعی هستیم «پارک علمی پروفسور بازیما» منحصر به فردترین پارک علمی موضوعی ایران در سه موضوع زیست شناسی، زمین شناسی و نجوم می باشد که با تلفیق حوزه های آموزش، سرگرمی و بازی های هیجان انگیز سعی دارد فضایی مفرح و آموزنده را برای خانواده های ایرانی فراهم آورد. در این مجموعه از آخرین تکنیک های طراحی پارک های علمی، تفریحی و خانوادگی استفاده شده است.

 

زیردریایی پارک علمی پروفسور بازیما

 

این پارک علمی در محیطی به وسعت 2100 متر مربع در شهر مقدس مشهد، طبقه چهارم مجتمع تجاری وصال قرار داشته و از فروردین سال 1395 فعالیت خود را در شهر مقدس مشهد آغاز کرده و همه روزه از ساعت 8 صبح تا 10 شب پذیرای بازدیدکنندگان گرامی می باشد.


در پارک علمی پروفسور بازیما سوار بر ماشین زمان شده تا به ابتدای خلقت جهان رفته و سفری پرهیجان را از آغاز آفرینش تا به امروز تجربه می کنیم. برای اولین بار در کشور به همراه پزشک پروفسور بازیما با عبور از داخل دهان یک انسان غول پیکر و سفر درون اندام های بدن، به کشف اسرار بدن انسان خواهیم پرداخت و با سوار شدن بر زیردریایی اکتشافی سری به دنیای عجیب جانوران زیر دریا خواهیم زد.

 

 


مشهد ، انتهای بولوار خیام ، مطقه گردشگری سپاد ، مجتمع تجاری وصال ، طبقه چهارم ، پارک علمی پروفسور بازیما

شماره پشتیبانی:05131733

 

 

   

 

 

اگر شما از جمله دانش پژوهانی هستید که به انجام پروژه هایی با موضوع زیست‌شناسی، شیمی، میکروبیولوژی و مهندسی ژنتیک علاقمندید، اگر برای ادامه پژوهشتان نیاز به یافتن فعالیت ها و دست آورد های پژوهشگاه های برتر کشور هستید، اگر به دنبال کشف راه های جدید در علوم مختلف به ویژه ژنتیک هستید، حتماً از پژوهشگاه رویان بازدید نمایید و با دستاوردهای جدید این مجموعه آشنا شوید.                                              

پژوهشگاه رویانکه قبلاً با نامپژوهشکده رویانشناخته می‌شد، یک مرکز درمانی و تحقیقاتی  درحوزه‌ی ناباروری در ایران است. این پژوهشگاه در خرداد ماه سال 1370 به عنوان مرکز جراحی محدود با هدف ارائه خدمات درمانی به زوج‏های نابارور و پژوهش و آموزش در زمینه علوم باروری و ناباروری در تهران تأسیس شد.

پژوهشگاه رویان در سال‏های 1377 و 1387 به ترتیب مجوز مراکز تحقیقات علوم سلولی و مرکز تحقیقات پزشکی تولید مثل را از شورای گسترش دانشگاه‏های علوم پزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دریافت کرد و آبان ماه 1388 شورای گسترش آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با ارتقای آن از پژوهشکده به پژوهشگاه رویان موافقت کرد .  

 

 

این پژوهشگاه دارای بخش‌های:                                                                       

                                                 

پژوهشکده زیست شناسی و فناوری سلول های بنیادی رویان                                                                      

پژوهشکده زیست شناسی و طب تولید مثل رویان                                                                                       

پژوهشکده زیست فناوری جانوری

             

بازدید از این پژوهشگاه برای دانش آموزان مقطع متوسطه مناسب است. که حداکثر ظرفیت هر گروه به دلیل کارگاه عملی در این بازدیدها 15 نفر می‌باشد. کارگاه‌های عملی در بخش‌های زیست‌شناسی، نانوتکنولوژی وژنتیک می‌باشند.      

 

برنامه‌ی زمان‌بندی کارگاه‌های نیم‌روزه ویک‌روزه

  

 

 

 

 

 

 

 

 

مأموریت اصلی مرکز: 

در فرهنگ و تمدن ايراني كه يكي از قديمي‌ترين و مستحكم‌ترين فرهنگ‌هاي بشري است علم طب همواره از جايگاه ويژه و ارزنده‌اي برخوردار بوده است. به منظور حفظ ارزش‌ها، فرهنگ و تمدن غني و گرانبهاي گذشتگان علوم پزشكي و نماياندن تلاش بي‌وقفه و خستگي‌ناپذير پزشكان و ساير شاغلين رشته‌هاي وابسته به آن در اين سرزمين و در ادوار مختلف تاريخي آن، طرح تأسيس موزه ملي تاريخ علوم پزشكي كشور توسط دانشگاه علوم پزشكي تهران؛ تحت نظارت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي كشور و با همكاري سازمان ميراث فرهنگي كشور طي يك پروژه مشترك از سال 1998 آغاز شد و در سال 2001 به مرحله بهره‌برداري رسيد.  

اهداف مهم اين موزه عبارتند از:
- گسترش و ساماندهي فعاليت‌هاي پژوهشي جهت شناسايي، معرفي و انتقال ميراث ارزشمند گذشتگان علوم مختلف پزشكي به نسل حاضر و آيندگان در جهت ارتقاي فرهنگ عمومي و ارائه تصويري روشن از گذشته پرافتخار علوم پزشكي درايران.
- شناسايي، بررسي، گردآوري، مرمت و نگهداري آثار، ابزار و ادوات، مدارك و مستندات مربوط به علوم پزشكي از دوران قديم تاكنون و ارائه آن به عموم جهت ايجاد انگيزه تحقيق و تتبع و تهيه اطلاعات به منظور مطالعه، شناخت، تجزيه و تحليل، آموزش و بهره‌گيري از اين آثار.

موزه ملي تاريخ پزشكي كشور، داراي بخش‌هاي متعددي مي‌باشد كه مهمترين آنها عبارتند از:
- بخش ابزار و ادوات مرتبط با علوم پزشكي
- بخش كتب خطي و اسناد پزشكي
- بخش معرفي مشاهير علوم پزشكي كشور
- بخش تاريخ پرستاري و مامايي
- بخش تاريخ دامپزشكي
- بخش تاريخ دندانپزشكي
- بخش طب گياهي
- بخش طب سنتي
- بخش جنين‌شناسي

 برگزاری برنامه های ویژه بازدیدکنندگان:

1. ابتدا در بخش دیرین انسان شناسی ،چگونگی تحول و تکامل نوع انسان در جهان و روند دگرگونی ابزارهای سنگی را در ایران نشان میدهد. به علاوه این بخش دارای تعدادی اسکلت و جمجمه است که از حفریات باستان شناسی در نقاط مختلف کشور به دست آمده است. در غرفه دیرین‌انسان‌شناسی, جمجمه ای متعلق به یک دختر 13 ساله دیده می شود که قدمت آن به حدود 4900 سال پیش برمی گردد. بر روی قسمت فوقانی سمت راست آن یک بریدگی مثلثی شکل مشهود است که بررسی ها نشان داد که به منظور درمان بیماری هیدروسفالی, عمل ترپانسیون روی آن انجام شده است. باستان شناسان ایتالیایی این جمجمه را از شهر سوخته (در زابل- استان سیستان و بلوچستان) کشف کرده اند. جمجمه دیگری که در بهبهان (از شهرهای خوزستان) به دست آمده که مربوط به 650 ق. م. است. علاوه بر این ها, در این بخش جسد زنی 60 تا 70 ساله دیده می شود که بدن او در شرایط طبیعی مومیایی شده و بخش اعظم جسد باقی مانده است. این جسد را از گورستانی در یزد به دست آورده اند و حدود 900 سال قدمت دارد. 

2.بخش مردم شناسی:
در این بخش تعدادی زیادی ابزار طب سنتی ایران وجود دارد. طب سنتی دو مرحله دارد. مرحله اول شامل اعمال و کارهایی است که در طب سنتی انجام می شود مثل حجامت, زالواندازی, و استفاده از گیاهان دارویی. مرحله بعد شامل اعتقاد و باور مردم ایران است. 

3.بخش اسناد و نسخ خطی:
این غرفه متشکل از مجموعه ای از نسخ خطی طبی کهن و همچنین اسناد و اعلامیه های طبی مربوط به دوران قاجار است 

این موزه برنامه های متعدد دیگری در بخش های مختلف برای دانش آموزان و بازدیدکنندگان  دارد، در بخش های گوناگونی که برای بازدیدکنندگان برگزار می گردد یک راهنما به توضیح  موارد لازم می پردازد.

اطلاعات بازدیدی:

روزهای بازدید ساعات بازدید برای بازدیدکننگان عمومی ساعت بازدید برای دانش آموزان مدت زمان بازدید برای دانش آموزان حداکثر تعداد دانش آموزان  در هر گروه بازدید کننده
شنبه الی چهارشنبه  8 صبح الی 15 بعداظهر  ساعت 9 الی 11  یک ساعت 30 الی 40 نفر

 

علاقمندان عزیز می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر و هماهنگی های لازم برای بازدید از این مرکز با  شماره تلفن 66959206-021 تماس حاصل نمایند.

 

 

اگر شما ازجمله کسانی هستید که به انجام پروژه‌های نجومی علاقه‌مندید، از گنبد مینا، بزرگ‌ترین آسمان‌نمای کشور در پارک آب وآتش بازدید نمایید. 

علوم نجوم متکی بر مشاهده‌ی ستاره‌ها وسیارات است، که در آسمان شب ظاهر می‌شوند. اما عواملی مثل: مطلوب نبودن شرایط جوی، تاریک وصاف بودن آسمان شب از جمله عواملی هستند که باعث می‌شوند که آموزش این این علم در فضاهای باز با دشواری انجام پذیرد.  با استفاده از پلانتاریوم یا همان آسمان ‌نما می توان بیشتر مسایل مربوط به فراگیری علم نجوم را در محیطی مناسب و با امکانات نمایشی گسترده به نمایش گذاشت. پلانتاریوم یا افلاک نما در واقع سالن نمایش به شکل نیم کره است که در آن صندلی های مخصوصی تعبیه شده و توسط پرژکتورهای مخصوص نمایی از ستارگان، سیاره‌ها و دیگر پدیده‌های آسمانی برایاهداف آموزشی یا سرگرمی نمایش داده می‌شود. معمولاً آسمان‌نما دارای گنبدی است که بینندگان در زیر آن می‌نشینند و تصویری از آسمان را که با پروژکتور مخصوصی بر سقف گنبد می‌افتد تماشا می‌کنند. این امر بدون نگرانی از ابری بودن هوا، زیبایی‌های آسمان را در هر لحظه از زمان به شما نمایش می دهد.                                                       

مجموعه‌ی گنبد مینا دارای دو بخش:

1.  نمایشگاه گالری علوم

2.  ادوات نجوم وریاضی      

گنبد مینا در مرکز بوستان منظومه شمسی قرار دارد. این بوستان در سایتی به وسعت 321 10 مترمربع به عنوان سومین بوستان موضوعی حد فاصل بوستان بنادر و باغ گل به عنوان مرکزی برای اشاعه علوم در شاخه های متنوع برای تمامی گروه های سنی طراحی و اجرا  شد، حداقل  تعداد نفرات در بازدیدهای گروهی 50 نفر وحداکثر تعداد بازدیدکنندگان 150 نفر می‌باشد.

    

برنامه زمان بندی بازدید های گروهی از گنبد مینا

از شنبه تا پنج‌شنبه 9 الی 10:30  10:30 الی 12
14 الی 15:30 15:30 الی 17 

عضویت در خبرنامه

captcha

تماس با ما

آدرس: تهران ، میدان انقلاب ، تقاطع جمهوری و کارگر ، روبه روی بانک آینده ، ساختمان 110

تلفن: 66027586-021

تلفن تماس مستقیم: 09981179592(از ساعت 8.30 صبح لغایت 16)

ايميل: info@zangepajoohesh.ir

فكس : 66027586-021