مأموریت اصلی مرکز: 

در فرهنگ و تمدن ايراني كه يكي از قديمي‌ترين و مستحكم‌ترين فرهنگ‌هاي بشري است علم طب همواره از جايگاه ويژه و ارزنده‌اي برخوردار بوده است. به منظور حفظ ارزش‌ها، فرهنگ و تمدن غني و گرانبهاي گذشتگان علوم پزشكي و نماياندن تلاش بي‌وقفه و خستگي‌ناپذير پزشكان و ساير شاغلين رشته‌هاي وابسته به آن در اين سرزمين و در ادوار مختلف تاريخي آن، طرح تأسيس موزه ملي تاريخ علوم پزشكي كشور توسط دانشگاه علوم پزشكي تهران؛ تحت نظارت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي كشور و با همكاري سازمان ميراث فرهنگي كشور طي يك پروژه مشترك از سال 1998 آغاز شد و در سال 2001 به مرحله بهره‌برداري رسيد.  

اهداف مهم اين موزه عبارتند از:
- گسترش و ساماندهي فعاليت‌هاي پژوهشي جهت شناسايي، معرفي و انتقال ميراث ارزشمند گذشتگان علوم مختلف پزشكي به نسل حاضر و آيندگان در جهت ارتقاي فرهنگ عمومي و ارائه تصويري روشن از گذشته پرافتخار علوم پزشكي درايران.
- شناسايي، بررسي، گردآوري، مرمت و نگهداري آثار، ابزار و ادوات، مدارك و مستندات مربوط به علوم پزشكي از دوران قديم تاكنون و ارائه آن به عموم جهت ايجاد انگيزه تحقيق و تتبع و تهيه اطلاعات به منظور مطالعه، شناخت، تجزيه و تحليل، آموزش و بهره‌گيري از اين آثار.

موزه ملي تاريخ پزشكي كشور، داراي بخش‌هاي متعددي مي‌باشد كه مهمترين آنها عبارتند از:
- بخش ابزار و ادوات مرتبط با علوم پزشكي
- بخش كتب خطي و اسناد پزشكي
- بخش معرفي مشاهير علوم پزشكي كشور
- بخش تاريخ پرستاري و مامايي
- بخش تاريخ دامپزشكي
- بخش تاريخ دندانپزشكي
- بخش طب گياهي
- بخش طب سنتي
- بخش جنين‌شناسي

 برگزاری برنامه های ویژه بازدیدکنندگان:

1. ابتدا در بخش دیرین انسان شناسی ،چگونگی تحول و تکامل نوع انسان در جهان و روند دگرگونی ابزارهای سنگی را در ایران نشان میدهد. به علاوه این بخش دارای تعدادی اسکلت و جمجمه است که از حفریات باستان شناسی در نقاط مختلف کشور به دست آمده است. در غرفه دیرین‌انسان‌شناسی, جمجمه ای متعلق به یک دختر 13 ساله دیده می شود که قدمت آن به حدود 4900 سال پیش برمی گردد. بر روی قسمت فوقانی سمت راست آن یک بریدگی مثلثی شکل مشهود است که بررسی ها نشان داد که به منظور درمان بیماری هیدروسفالی, عمل ترپانسیون روی آن انجام شده است. باستان شناسان ایتالیایی این جمجمه را از شهر سوخته (در زابل- استان سیستان و بلوچستان) کشف کرده اند. جمجمه دیگری که در بهبهان (از شهرهای خوزستان) به دست آمده که مربوط به 650 ق. م. است. علاوه بر این ها, در این بخش جسد زنی 60 تا 70 ساله دیده می شود که بدن او در شرایط طبیعی مومیایی شده و بخش اعظم جسد باقی مانده است. این جسد را از گورستانی در یزد به دست آورده اند و حدود 900 سال قدمت دارد. 

2.بخش مردم شناسی:
در این بخش تعدادی زیادی ابزار طب سنتی ایران وجود دارد. طب سنتی دو مرحله دارد. مرحله اول شامل اعمال و کارهایی است که در طب سنتی انجام می شود مثل حجامت, زالواندازی, و استفاده از گیاهان دارویی. مرحله بعد شامل اعتقاد و باور مردم ایران است. 

3.بخش اسناد و نسخ خطی:
این غرفه متشکل از مجموعه ای از نسخ خطی طبی کهن و همچنین اسناد و اعلامیه های طبی مربوط به دوران قاجار است 

این موزه برنامه های متعدد دیگری در بخش های مختلف برای دانش آموزان و بازدیدکنندگان  دارد، در بخش های گوناگونی که برای بازدیدکنندگان برگزار می گردد یک راهنما به توضیح  موارد لازم می پردازد.

اطلاعات بازدیدی:

روزهای بازدید ساعات بازدید برای بازدیدکننگان عمومی ساعت بازدید برای دانش آموزان مدت زمان بازدید برای دانش آموزان حداکثر تعداد دانش آموزان  در هر گروه بازدید کننده
شنبه الی چهارشنبه  8 صبح الی 15 بعداظهر  ساعت 9 الی 11  یک ساعت 30 الی 40 نفر

 

علاقمندان عزیز می توانند جهت کسب اطلاعات بیشتر و هماهنگی های لازم برای بازدید از این مرکز با  شماره تلفن 66959206-021 تماس حاصل نمایند.

عضویت در خبرنامه

captcha

تماس با ما

آدرس: تهران ، میدان انقلاب ، تقاطع جمهوری و کارگر ، روبه روی بانک آینده ، ساختمان 110

تلفن: 66027586-021

تلفن تماس مستقیم: 09981179592(از ساعت 8.30 صبح لغایت 16)

ايميل: info@zangepajoohesh.ir

فكس : 66027586-021