محققان به تازگی دریافته اند که عارضه چاقی احتمال ابتلا به اختلالات روانی از جمله افسردگی، اختلال دوقطبی و اضطراب را 25 درصد افزایش می دهد.

این پژوهش که بر روی بیش از چندین هزار فرد بزرگسال صورت گرفته، نشان داده است که بروز اختلالات خلقی و اضطراری از جمله افسردگی حدود 5/2 درصد بین افراد چاق شایع تر از افرادی است که وزن طبیعی دارند. این مطالعات همچنین حاکی از آن است که هیچ تفاوت خاصی در این زمینه در بین دو جنس زن و مرد وجود ندارد اما از طرفی رابطه میان چاقی و ابتلا به بیماری های روانی در بین افراد تحصیلکرده و با درآمد بیشتر به مراتب قوی تر است.

 

 

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، موفقیت پزشکان ایرانی در دستیابی به درمان ضایعات نخاعی از طریق تزریق سلول های «شوان» به بیماران آسیب نخاعی را بزرگ ترین افتخار ملی و جهانی دانست.

این پزشکان موفق به درمان بیمارانی شدند که سال هاست بر اثر حوادثی از جمله تصادف، سقوط و یا جانبازی دچار آسیب دیدگی از ناحیه نخاع شده اند.

تحقیقات تأثیر تزریق سلول های «شوان» بر ضایعه نخاعی از یازده سال گذشته شروع شده و در حال حاضر به نتیجه رسیده است که می تواند باعث درمان 70 هزار بیمار مبتلا به ضایعات نخاعی در کشور شود.

 تزریق این سلول ها روش درمانی جدیدی است که در چین و روسیه انجام می شود و ایران نیز از این پس می تواند با درمان بیماران قطع نخاعی مانع خروج ارز از کشور شود. سالانه 25 میلیون تومان صرف هزینه نگهداری و درمان هر جانباز در کشور می شود و وجود دو هزار و صد جانباز قطع نخاعی نشانگر هزینه های بسیار این بیماری است.

 

 

برای نخستین بار روبات هوشمند در ایران طراحی و ساخته شد. با اجرای این طرح علمی، کشور ما به دانش فنی ساخت روبات متحرک هوشمند با کاربرد وسیع در ارتباطات و صنعت، دست یافت.

کاربرد عمده این روبات هوشمند در امور تجسسی، خطوط تولید در صنایع، نیروگاههای اتمی و مراکزی است که کار در آنها برای جان انسانها تهدیدآمیز به شمار می رود.

این روبات که به صورت یک خودرو برای حرکت طراحی و ساخته شده، قادر است موانع را تشخیص دهد و برای عبور از آنها تغییر مسیر دهد. اجزای عمده روبات هوشمند شامل چشم، مغز و

بخشهای عمل کننده است.

چشم این روبات از دو لایه تشکیل شده است، لایه اول از دوربینهای «سی.سی.دی» و لایه دوم از قشرهای فاصله یاب اولتراسونیک تشکیل می شود که به زودی در ساخت آن از سنسورهای لیزری نیز استفاده خواهد شد.

مغز روبات نیز یک رایانه است و عمل کننده های آن را موتورهای «دی.سی» با درایورهای مخصوص تشکیل می دهند که در کشور ساخته شده اند.

محققان پژوهشکده «رویان» کشور برای اولین بار در جهان نقشه پروتئینی سلول های بنیادی جنینی انسانی را به دنیا ارائه کردند

 

طی مطالعه ای هویت 700 پروتئین بیان شونده در سلول های بنیادی جنینی انسانی با استفاده از روش «الکتروفورز دو بُعدی» و «اسپکترومتری جِرمی» مشخص شد.

از فن آوری سلول های بنیادی به عنوان دومین انقلاب در زیست شناسی و پزشکی بعد از فن آوری زیستی یاد می شود. فن آوری سلول های بنیادی در مطالعات زیست شناسی تکوینی یا جنین شناسی، توسعه داروسازی، ناهنجاری شناسی، سم شناسی و مطالعه عملکرد ژن ها در موجودات زنده دارای اهمیت است ولی مهم ترین ارزش آنها در طب پیوند است.

سلول های بنیادی به دسته سلول های بنیادی جنینی، سلول های بنیادی بند ناف و سلول های بنیادی بزرگسالان تقسیم می شوند. سلول های بنیادی جنینی قبل از لانه گزینی در رحم به دست می آیند که نامیرا هستند و از پتانسیل تمایزی بسیار بالایی برخوردارند. سلول های بنیادی بند ناف هم در خون بند ناف به هنگام تولد دیده می شوند. سلول های بنیادی بزرگسالان نیز در بافت های افراد بزرگسال در مغز استخوان، ماهیچه، پانکراس، کبد، مغز و ... یافت می شوند که توان تمایز آنها نسبت به سلول های بنیادی جنینی محدودتر است اما امکان استفاده از آنها در طب بیشتر است

محققان این تحقیق امیدوار هستند با مطالعات عمیق تر در بستر سلول های بنیادی به شناخت عوامل بنیادینگی سلولی دست یابند تا بتوانند حتی یک سلول پوستی را به سلول بنیادی تبدیل کنند.

 

مریم میرزاخانی (۱۳ اردیبهشت ۱۳۵۶–۲۴ تیر ۱۳۹۶) ریاضی‌دان ایرانی-آمریکایی و استاد دانشگاه استنفورد بود. میرزاخانی در سال ۲۰۱۴ به خاطر کار بر «دینامیک و هندسه سطوح ریمانی و فضاهای پیمانه‌ای آنها» برندهٔ مدال فیلدز شد، که بالاترین جایزه در ریاضیات است. وی تنها زن و تنها ایرانی برندهٔ مدال فیلدز است.

زمینهٔ تحقیقاتی او مشتمل بر نظریه تایشمولر، هندسه هذلولوی، نظریه ارگودیک و هندسه هم‌تافته بود.

مریم میرزاخانی در دوران تحصیل در دبیرستان فرزانگان تهران، برندهٔ مدال طلای المپیاد جهانی ریاضی در سال‌های ۱۹۹۴ (هنگ‌کنگ) و ۱۹۹۵ (کانادا) شد و در این سال به‌عنوان نخستین دانش‌آموز ایرانی نمرهٔ کامل را به دست آورد. وی نخستین دختری بود که در المپیاد ریاضی ایران طلا گرفت و به تیم المپیاد ریاضی ایران راه یافت؛ و نخستین دانش آموز ایرانی بود که دو سال مدال طلا گرفت. او سپس در سال ۱۹۹۹ مدرک کارشناسی خود را در رشتهٔ ریاضی از دانشگاه شریف و دکتریِ خود را در سال ۲۰۰۴ از دانشگاه هاروارد به سرپرستی کورتیس مک‌مولن، از برندگان مدال فیلدز، گرفت.

از مریم میرزاخانی به‌عنوان یکی از ده ذهنِ جوان برگزیدهٔ سال ۲۰۰۵ از سوی نشریهٔ پاپیولار ساینس در آمریکا و ذهن برتر در رشتهٔ ریاضیات تجلیل شد.میرزاخانی برنده جوایزی چون جایزه ستر از انجمن ریاضی آمریکا در سال ۲۰۱۳ و جایزهٔ کلی بود. وی از یازدهم شهریورماه ۱۳۸۷ (اول سپتامبر ۲۰۰۸) در دانشگاه استنفورد استاد دانشگاه و پژوهشگر رشتهٔ ریاضیات بود. پیش از این، او استاد دانشگاه پرینستون بود.

 

 

پروفسور مریم میرزاخانی نابغه ریاضی ایران و جهان

 

نتایج تحقیقی با عنوان «بررسی تأثیر آوای قرآن و موسیقی بر موفقیت تلقیح داخل رحمی اسپرم» نشان می دهد اثر آوای قرآن می تواند در درمان ناباروری تأثیری مثبت داشته باشد.

دکتر «نیره خادم» با انجام پژوهشی بر روی 327 زوج نابارور در مشهد به طور تصادفی آنها را به سه گروه تقسیم کرده و تعدادی به آوای قرآن و تعدادی دیگر به موسیقی گوش کرده و گروهی نیز به عنوان گروه شاهد در نظر گرفته شده اند.

به گفته این پزشک، در مطالعه مذکور میانگین سن زن و مرد، مدت ناباروری، شغل آنها و همچنین روش تحریک تخمک گذاری در هر سه گروه تقریبا معادل یکدیگر بوده ولی گروهی که آوای قرآن گوش کرده بودند نسبت به دو گروه دیگر به شیوه های درمان ناباروری بیشتر جواب داده اند

 

 

 براساس یک مطالعه جدید زنان شیردهی که اضافه وزن دارند و می خواهند وزن خود را کاهش دهند می توانند با کاهش میزان نوشیدنی های شیرین، تنقلات، شیرینی و دسر در رژیم غذایی خود و 45 دقیقه پیاده روی سریع در روز، وزن خویش را کاهش دهند.

با این رژیم در طول هر هفته 454 گرم از وزن فرد کاسته می شود ولی بر توانایی شیردهی مادر تأثیری ندارد و برای کودک مضر نیست. با این وجود به زنان شیردهی که رژیم می گیرند توصیه می شود میزان مصرف غذاهای پر از کلسیم و ویتامین را افزایش دهند

 

 مادران شیرده روزانه باید حداقل سه وعده محصولات لبنی کم چرب و پنج نوبت میوه و سبزیجات بخورند.

 

روزی می‌رسد که ما توانایی تشخیص انسان‌ها را از روبات‌ها نخواهیم داشت! دانشمندان برای مقابله با این آینده ترسناک یک دستگاه(هندزفری بلوتوث) اختراع کرده‌اند که می‌تواند انسان را از وجود رباتی که خود را انسان جا زده است با خبر کند.

به گزارش ایسنا، یک موسسه تحقیقات فناوری استرالیایی به نام "دی.تی"(DT) موفق به اختراع این دستگاه شده‌ است.

این دستگاه مثل هندزفری بلوتوث روی گوش قرار می‌گیرد و به محض شناسایی صدای جعلی، توسط قطعه حرارتی با ابعاد 4*4 میلی‌متری که در آن تعبیه شده است، یک لرزش به همراه سرما به ستون فقرات کاربر خود می‌فرستد. به گفته دانشمندان، بشر در آینده‌ای نزدیک در دریایی از اطلاعات جعلی دست و پا خواهد زد و برای اجتناب از چنین آینده ترسناکی باید به دنبال توسعه فناوری‌های تشخیص هویت اعم از صوتی و تصویری بود.

این هندزفری از یک شبکه عصبی که توسط "بخش نرم‌افزار یادگیری گوگل"(Tensorflow) طراحی شده است استفاده می‌کند و با استفاده از الگوریتم‌های طراحی شده برای مقابله با جعل هویت و تفاوت‌های کوچک در الگوهای مکالمه به شما هشدار می‌دهد که آیا در حال صحبت با یک رایانه یا ربات هستید یا خیر.

 

تحقیقات نشان داده است که روزه گرفتن در کاهش عوارض بیماری «ام.اس» مؤثر است

بیماری «ام.اس» زمانی ظهور می کند که سیستم ایمنی بدن فرد به بافت های مغز نخاع حمله می کند. این بیماری معمولاً در سنین بین 20 تا 40 سالگی با حمله سلول های سیستم ایمنی به سلول های عصبی و نابود کردن سپر دفاعی آنها آغاز می شود و فعالیت هایی از قبیل راه رفتن برای شخص دشوار می شود و عوارضی نظیر خستگی، لرزش و فلج دارد.

محققان ایتالیایی در بررسی خود مشاهده کردند دقیقا پیش از ظهور بیماری میزان هورمون «لپتین» موجود در بدن به دو برابر افزایش می یابد.

 

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران با بیان اینکه آمار ابتلا به کم کاری مادرزادی تیروئید در ایران، تقریبا برابر میانگین جهانی است، افزود: بر اساس آمار جهانی از هر سه تا چهار نوزاد، یک نفر به کم کاری مادرزادی تیروئید مبتلا است.

 

عضویت در خبرنامه

captcha

تماس با ما

آدرس: تهران ، میدان انقلاب ، تقاطع جمهوری و کارگر ، روبه روی بانک آینده ، ساختمان 110

تلفن: 66027586-021

تلفن تماس مستقیم: 09981179592(از ساعت 8.30 صبح لغایت 16)

ايميل: info@zangepajoohesh.ir

فكس : 66027586-021