محققان پژوهشکده «رویان» کشور برای اولین بار در جهان نقشه پروتئینی سلول های بنیادی جنینی انسانی را به دنیا ارائه کردند

 

طی مطالعه ای هویت 700 پروتئین بیان شونده در سلول های بنیادی جنینی انسانی با استفاده از روش «الکتروفورز دو بُعدی» و «اسپکترومتری جِرمی» مشخص شد.

از فن آوری سلول های بنیادی به عنوان دومین انقلاب در زیست شناسی و پزشکی بعد از فن آوری زیستی یاد می شود. فن آوری سلول های بنیادی در مطالعات زیست شناسی تکوینی یا جنین شناسی، توسعه داروسازی، ناهنجاری شناسی، سم شناسی و مطالعه عملکرد ژن ها در موجودات زنده دارای اهمیت است ولی مهم ترین ارزش آنها در طب پیوند است.

سلول های بنیادی به دسته سلول های بنیادی جنینی، سلول های بنیادی بند ناف و سلول های بنیادی بزرگسالان تقسیم می شوند. سلول های بنیادی جنینی قبل از لانه گزینی در رحم به دست می آیند که نامیرا هستند و از پتانسیل تمایزی بسیار بالایی برخوردارند. سلول های بنیادی بند ناف هم در خون بند ناف به هنگام تولد دیده می شوند. سلول های بنیادی بزرگسالان نیز در بافت های افراد بزرگسال در مغز استخوان، ماهیچه، پانکراس، کبد، مغز و ... یافت می شوند که توان تمایز آنها نسبت به سلول های بنیادی جنینی محدودتر است اما امکان استفاده از آنها در طب بیشتر است

محققان این تحقیق امیدوار هستند با مطالعات عمیق تر در بستر سلول های بنیادی به شناخت عوامل بنیادینگی سلولی دست یابند تا بتوانند حتی یک سلول پوستی را به سلول بنیادی تبدیل کنند.

 

عضویت در خبرنامه

captcha

تماس با ما

آدرس: تهران ، میدان انقلاب ، تقاطع جمهوری و کارگر ، روبه روی بانک آینده ، ساختمان 110

تلفن: 66027586-021

تلفن تماس مستقیم: 09981179592(از ساعت 8.30 صبح لغایت 16)

ايميل: info@zangepajoohesh.ir

فكس : 66027586-021