پس از بررسی های صورت گرفته بر روی مدارس کالج کشور های پیشرفته وبررسی برنامه های پژوهشی این مدارس بر آن شدیم تا با بهره مندی از روش های موفق آنها ، طرح راه اندازی کالج علمی-پژوهشی در مدارس کشور را اجرا نماییم. در این روش همانند مدارس موفق پژوهشی سراسر دنیا ، دانش آموزان پس از شرکت در کارگاه های آشنایی، رشته های مورد علاقه خود را انتخاب می نمایند. همزمان با کارگاه های آشنایی که در تمامی رشته ها برای دانش آموزان برگزار می گردد اولیای آنها نیز در کارگاه معرفی کالج و رشته های پژوهشی شرکت می نمایند تا با آشنایی از رشته ها و برنامه های پژوهشی نسبت به همراهی و پیشبرد فعالیت ها پیگیری و هماهنگی لازم را انجام دهند.

 

                         

پس از تحلیل فرم های مختلف استعداد سنجی و علاقه مندی که در طول کارگاه های آشنایی به دانش آموزان داده می شود ، دانش آموزان در کلاس های ویژه گروه بندی شده و در طول یک سال تحصیلی آموزش های مختلف تئوری و عملی مرتبط با آن رشته را سپری می کنند.

دوره های تعریف شده در کالج علمی - پژوهشی در دو قالب رشته های مهارت محور و رشته های پژوهشی محور طبقه بندی میشود. در رشته های مهارت محور پس از ارائه آموزش های عملی متنوع به دانش آموزان ، وسایل و تجهیزات مختلف در اختیار آنها قرار می گیرد و آنها به ساخت پروژه های عملی مختلف می پردازند، ضمن ایجاد و تقویت روحیه پژوهش در این دوره ها تمرکز بر فعالیت های عملی و ساخت دست سازه های مختلف جهت شرکت در مسابقات پژوهشی است. همچنین دانش آموزان می بایست بر روی موضوع پژوهشی که در ابتدای سال تحصیلی انتخاب کردند کار تحقیقی و پژوهشی انجام دهند. در پایان نیز پروژه پژوهشی خود را در قالب یک مقاله ارائه میدهند.

در رشته های پژوهش محور دانش آموزان پس از گروه بندی و انتخاب پروژه پژوهشی خود، به صورت گروهی به تحقیق و انجام فعالیت های عملی و آزمایشگاهی بر روی موضوع خود می پردازند. وسایل و مواد مورد نیاز گروه های دانش آموزی در طول انجام پروژه ها در اختیار آنها قرار می گیرد.دانش آموزان می بایست ماهانه از روند انجام پروژه خود گزارشاتی را آماده و به استاد راهنمای خود تحویل دهد.

 

 

همچنین گروه های دانش آموزی نتایج پروژه پژوهشی خود را در قالب مقاله در سمینار علوم وفنون مدرسه ارائه می دهند.

برنامه های این کالج 3 ساله بوده و دانش آموزان در طول 3 سال در همه ی رشته های کالج شرکت می کنند و با رشته های علمی به صورت کاملا عملی و جذاب آشنا می شوند.

در پایان دانش آموزان قادر خواهند بود در مسابقات و جشنواره های پژوهشی معتبرهمانند جشنواره خوارزمی،مسابقات پژوهش سراهای دانش آموزی، مسابقات دانشگاه صنعتی شریف و امیرکبیر و ... شرکت نمایند.

 

در روز های پایانی کالج جشنواره ای به همراه مسابقه و نمایشگاه از دستاورد های دانش آموزان برگزار می گردد که فیلم ها ، کلیپ ها و مستندات تصویری که در طول یک سال از دانش آموزان و پروژه های آنها تهیه گردیده است در اختیار آنها قرار داده می شود.

 

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره تلفن 66959206-021 تماس حاصل فرمائید. همچنین می توانید درخواست خود را در قالب فرم درخواست کالج علمی- پژوهشی برای ما ارسال نمائید.

 

نمونه هایی از کالج علمی - پژوهشی در مدارس مختلف :

 

* کالج علمی پژوهشی حلی 6 ( متوسطه اول ) - فایل گزارش کامل را از دانلود نمائید.

* کالج علمی پژوهشی فرزانگان 7 ( متوسطه دوم ) - فایل گزاارش کامل را از دانلود نمائید.

 

عضویت در خبرنامه

captcha

تماس با ما

آدرس: تهران ، میدان انقلاب ، تقاطع جمهوری و کارگر ، روبه روی بانک آینده ، ساختمان 110

تلفن: 66027586-021

تلفن تماس مستقیم: 09981179592(از ساعت 8.30 صبح لغایت 16)

ايميل: info@zangepajoohesh.ir

فكس : 66027586-021